Başlangıç / Özel günler geceler haftalar / Deprem haftası ile ilgili yazı

Deprem haftası ile ilgili yazı

Sponsorlu Bağlantılar

Deprem ile ilgili açıklama

Deprem nedir Deprem nasıl oluşur Deprem konusunda nasıl bilinçlenmeli neler yapılmalı

Yerkürenin oluşmasından beri, sismik olarak etkin olan bölgelerde depremlerin ardışıklı (peş peşe) olarak oluştuğu ve sonucundan da milyonlarca insanın ve diğer canlıların yok olduğu bilinmektedir. Bilindiği gibi yurdumuz dünyanın en etkin deprem kuşaklarından birinin üzerinde bulunmaktadır. Geçmişte yurdumuzda birçok yıkıcı depremler olduğu gibi, gelecekte de sık sık oluşacak depremlerle büyük can ve mal kaybına uğrayacağımız bir gerçektir.

Her yılın 1–7 Mart günleri arası deprem haftası olarak kutlanır. Deprem haftasında çeşitli etkinlikler düzenlenerek halk bilinçlendirilir. Ülkemizin topraklarının %92’sinin deprem bölgesi olması ve geçmiş yıllarda yaşanan büyük can kayıpları ülkemizde deprem haftasının önemini göstermektedir. Deprem haftasında yapılan etkinliklerle halkın deprem öncesi, deprem anında ve sonrasında ne şekilde davranması gerektiğine dair bilgiler aktarılır.

Deprem haftası ve deprem ülkemizde maalesef yeterli derecede halkın ilgisini çekmemektedir. Bu sebeple halkı bilinçlendirmek için Deprem Haftası önemi arttırılarak çeşitlik deprem etkinlikleri düzenlenmeli ve deprem konusunda halk bilinçlendirilmelidir.

Sponsorlu Bağlantılar

Önceki yazımız Deprem haftası ile ilgili sloganlar konulu makalemizi okudunuız mu?

Bir yorum

  1. cok güzel bir yazı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.